Haberler

SEZON FİNALİ

Evet, uzun ve yoğun geçen bir senenin ardından okullar kapandı ve yaz tatili geldi. Bütün bir sene çok çalıştığınız, çabaladığınız, yorulduğunuz yeri geldiğinde çok eğlendiğiniz ve tabii ki çok şey öğrendiğiniz bir sene oldu. Tüm sene ki çalışmalarınızın karşılığı olarak karnelerinizi alıp 3 aylık yaz tatiline çıkıyorsunuz. Yaz tatili hem bol bol dinleneceğiniz hem de bol bol serbest zamanınızın olacağı bir dönem olacak. Açıkçası, bunu değerlendirmek sizin elinizde… Yaz tatilini iyi değerlendirmek için çok iyi bir yaz planı çıkarmak ve buna uymak gerekmektedir. Bütün bir sene boyunca öğrendiklerinizi günlük minik tekrarlarla hatırlamanız gerekmektedir; çünkü bilgi tekrar edildiğinde kalıcı olabilir. Yeni şeyler öğrenmek istiyorsak önce eski bilgilerimizi korumamız gerekecektir.

Tatille ilgili sizlere birkaç tavsiyede bulunacağım ve mümkün olduğunca buna uymanızı sizin için isteyeceğim; Yazı evde bütün gün bilgisayar, tablet oynayarak ya da televizyon izleyerek geçirmek; sizleri iletişimden, konuşmaktan, sosyallikten uzaklaştırabilir. O yüzden yaz tatilinizi mümkün olduğunca evin dışarısında geçirin. Yeni yerler, öğrenilecek yeni bilgiler, yeni arkadaşlar, yeni oyunlar ve pırıl pırıl bir güneş… Hepsi sizi bekliyor.

Yaz tatilinde kesinlikle bir yaz okuluna gitmenizi tavsiye ediyorum. Hem spor ve müziğin olduğu hem de akademik anlamda sizi geliştirecek birçok yaz okulu mevcut. Burada hem vaktinizi çok iyi değerlendirmiş hem de çok iyi arkadaşlıklar edinmiş olacaksınız. Evde geçireceğiniz zamanda da ailenizle bol bol sohbet etmeniz, onlara her anlamda yardımcı olmanız, ev oyunları oynamanız sizler için hem eğlenceli hem de faydalı olacaktır.

Yazın bol bol okumanızı istiyorum. Okuyacağınız dergi, kitap her şey size bir yenilik, bir farkındalık katacaktır. Sadece ilgilendiğiniz alanlarla ilgili değil her şeyle ilgili okumanızı istiyorum. Böylelikle hem okuma hızınızı korumuş hem de ciddi bir bilgi birikimine sahip olacaksınız.

Ayrıca, uyku düzeninize de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sabah erkenden uyanmanız ve akşam en geç 21.30’ da uyumanız, bedensel ve zihinsel anlamda faydalı olacaktır.  Böylelikle günü çok daha verimli ve enerjik geçirdiğinizi fark edeceksiniz.

Evet, 2017-2018 eğitim ve öğretim sezonunun sonuna geldik. Gelecek sezonda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın, zamanınızı çok iyi değerlendirin ve unutmayın ki; Yaydan çıkan ok, ağızdan çıkan söz, kaçırılmış bir fırsat ve geçen zaman hiçbir zaman geri gelmez!

SİZİ ÇOK SEVEN
SAMET AKGÜN