Haberler

OYUN TERAPİSİ

1280-485852548-girls-and-boys-throwing-colorful-hoops

Oyun, bilindiği üzere çocuklar için eğlenceli, öğretici, geliştirici, yeteneklerini keşfedebildiği ve kendini ifade edebildiği bir uğraştır. Çocuklar oyun oynarken iç dünyalarını dışarıya yansıtmaktadır. Oyun bu kadar önemli ve geliştirici bir alanken bunu psikolojik anlamda değerlendirmek ve terapi boyutunda çocuğa katkı sağlamak çok önemlidir. Oyun terapisi, 3-12 yaş aralığındaki çocuklar için oldukça faydalı olan, çocukların duygularını ve tutumlarını keşfetmelerini sağlayan, çocuğun sorunlarıyla yüzleşerek çözüme gitmesini amaçlayan bir terapi şeklidir. Terapide kelimeler yerine oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocukların kendilerini ifade etmeleri sağlanmakta, iletişim becerileri geliştirilmekte ve olumsuz davranışları değiştirilerek daha işlevsel hale getirilmektedir. Oyun terapisi seansları yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

Oyun terapisti: Oyun terapisi eğitimini tamamlamış psikolog ya da psikolojik danışmanlardan oluşmalıdır. Oyun terapisinde, terapistin çocukları koşulsuz kabul etmesi, onlarla empati kurabilmesi, çocuğun duygularını rahatça ifade edebileceği ortamı sağlaması,  çocuğun sorunlarını kendisinin çözebilmesi için gerekli alanı yaratması çok önemlidir.

Oyun Terapisi: Çocukluk korkuları, kaygı, travma sonrası stres bozukluğu, öfke kontrol bozuklukları, çocukluk depresyonu, agresyon ve saldırganlık, takıntılı düşünce ve davranışlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, beslenme problemleri, alt ıslatma, kardeş kıskançlığı, uyku sorunları, tırnak yeme ve parmak emme, yas ve travma, anne baba ayrılığı, istismar, özgüven ve sosyal beceri eksikliği gibi durumlarda son derece etkili olmaktadır.

SAMET AKGÜN
PSİKOLOG