Haberler

ÇOCUKLARIN DİKKAT BECERİLERİ

‘‘Ödevleri bitirmesi saatlerini alıyor.’’, ‘‘Ödev için oturuyor fakat başka şeylerle uğraşıyor.’’, ‘‘Dikkatini derslere hiç vermiyor.’’ Bu gibi cümleleri hemen hemen her okul çağı çocuğu olan anne babalardan duyarız. Evet, bazı çocuklar çok ayrıntıcı ve dikkatini uzun süre bir şeyin üzerinde tutabiliyorken bazı çocuklar ise tam tersi olabiliyor. Her çocuğun odaklanma becerileri farklıdır, ama bu becerilerin geliştirilebildiğini artık biliyoruz.

Çocuğun dikkatini uyanık tutmak için onun ilgisini çekmek önemlidir. İlgi ve dikkat eğer uyanıksa öğrenme daha hızlı gerçekleşir. Bakarak şekil çizdirmek, anlatılan hikayeyi tekrar ettirmek, benzer ya da farklı resimleri bulmasını istemek, puzzle yapmak gibi dikkati geliştirici oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz.

Ders çalışma süresi de odaklanmayı etkileyen bir diğer faktörlerdendir. Çocuğun gelişimine uygun olacak şekilde yaklaşıp 20 dakika ders çalışmasını sağladıktan sonra 10 dk ara verilebilir.

Eğer çocuğunuz ‘‘yapamıyorum’’, ‘‘ başaramıyorum’’ gibi olumsuz düşüncelere sahipse bu durum kaygı yaratır. Ve bu kaygı odaklanmakta da sorun yaşamasına neden olur. O nedenle başarabileceği gerçekçi hedefler koyup, kendine güvenmesi sağlanmalıdır.

Bunların haricinde ders çalışırken ne zaman bölündüğünü fark etmeye çalışın. İnternet ya da oyun oynama isteği nedeniyle ders çalışması engelleniyorsa çocuğunuzla beraber geçireceği süreyi planlayabilirsiniz. Kimi çocuk eve gelir gelmez ders çalışırken kimi çocuk ise biraz dinlendikten sonra ders çalışmayı tercih edebilir. Ya da bazı çocuklar müzik dinleyerek ders çalışırken bazı çocuklar ise sessiz ortamları tercih eder. Bu bilgiler aslında çocuğun dikkatini ne zaman derse verdiği konusunda bize ipucu verir. Dikkatini veremediği için ders çalışamadığını düşündüğünüz çocuğunuz için bu gibi gözlemleri iyi yapmak, ve uygun koşulları oluşturduktan sonra ders çalışması için desteklemek daha faydalı olacaktır.

Tüm bunların dışında yeterli uyku, düzenli beslenme ve stresin ders çalışma ve odaklanma konusunda etkili olduğunu unutmamak gerekir.

Balkaya Okulları Rehber Öğretmeni ve Psikolog

Merve Beyhan