Haberler

ÇOCUKLARDA YEMEK YEME ALIŞKANLIĞI

ÇOCUKLARDA YEMEK YEME ALIŞKANLIĞI

Beslenme, büyümek, gelişmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gerekli besin maddelerinin kullanılmasıdır. Yetersiz beslenme farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının önlenmesi için beslenme eğitimi oldukça önemlidir. Yeme, beslenme, iştah gibi sorunlar değerlendirilirken önce tıbbi nedenler dikkate alınmalıdır. Sonrasında besin seçiminde yapılan hatalar, yani beslenmeye dair uygun olmayan tutumlar da beslenme sorunlarına neden olabilmektedir. Bazen çocuklarda iştahsızlık, besini reddetme ya da seçici davranma gibi yeme sorunları ortaya çıkabilir. Besini reddetme, çocuklarda bir bağımsızlık ilanı olarak görülebilir. Böyle yaparak çocuk, ayrı bir birey olduğunu göstermeye çalışır. Bu gibi durumlarda çocuğun davranışını inatçılık olarak değerlendirmeyip, bu durumu savaş haline dönüştürmemek gerekir. Çocuğunuz yeme sorunları yaşıyorsa, kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir. Öncelikle çocuğun gereksinimlerini öğrenilmeli ve çocuk gereksiz yere zorlanmamalıdır.

Çocuklar, davranışlarının çoğunu anne babalarının tepkilerini gözlemleyerek öğrenirler. Bu durum yemek zamanı için de geçerlidir. Anne babalarının yemek masasındaki konuşmaları, davranışları, yemek yeme biçimleri çocukların yemek yeme alışkanlığının kazandırılması sürecinde önemlidir. Yemek yeme alışkanlığının kazandırılmasında şunlara dikkat edilmelidir:

  • Yemek yemek fizyolojik bir ihtiyacın karşılanmasıdır. Aynı zamanda aile yaşantısında düzen oluşturmaya yönelik sosyolojik önem de taşımaktadır. Bu nedenle yemek, aile bireylerinin bulunduğu sohbet ortamında yenmelidir.
  • Çocuğunuza sınırlı ölçüde yemek sunmalısınız. Çocuğunuzun kabul edeceği bir yemek türünü yemekte bulundurmak ve onu yemesine izin vermelisiniz.
  • Görgü kurallarına göre yemek yemek yediğinde, çatalı, kaşığı uygun şekilde kullandığında ‘‘aferin’’ gibi teşvik edici cümleler kurabilirsiniz.
  • Yemeklerin saatlerce sürmesine izin vermek yerine, süresini ve miktarını sınırlamalısınız. Örneğin 20 dakikada yemeğini bitirmesini söyledikten sonra, süre dolduğunda aile bireylerinin tümünün masadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Televizyon karşısında yemek yedirmek ya da yemeğini bitirirse oyun oynaması için izin vereceğinizi söylemek gibi şeylerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Çocuğunuzu yemek yediği için ödüllendirmeyin, yemediği içinse cezalandırmayın.
  • Çocuğunuz, yemek yemesiyle aşırı ilgilendiğinizi fark ettiğinde bunu kullanabilir. Çünkü çocuklar baskı altında oldukları konuya karşı negatif bir tutum sergileyebilirler. O nedenle yemek faslı bittiğinde onun da tabağını kaldıracağınızı açıkça belirtmeniz uygun olacaktır.

Unutulmamalıdır ki amaç çocuğun doymasıdır. Çocuğunuzu sizin istediğiniz miktarda yemek tüketmesi için zorlamayın. Aile, beslenmenin sorumluluğunda, çocuğun da bu sorumluluğu paylaşmasına müsaade etmelidir. Çocuğa zamanla kendi için yediği öğretilmeli ve bu da sağlık bilinci içinde olarak kazandırılmalıdır.

Balkaya Okulları Rehber Öğretmeni ve Psikolog
Merve Beyhan