Haberler

ARKADAŞLIĞIN ÖNEMİ

Çocukların sosyal gelişimi ilk olarak ailede başlar, okulla devam eder. Okul çağındaki çocuk kurduğu arkadaşlıkların sayesinde benmerkezci yapıdan uzaklaşarak, başkaları açısından bakmaya başlar, dış dünya deneyimi kazanır, ufku genişler. İnsan ne kadar sosyal bir varlık olsa da sosyal hayata uyum sağlamak için birtakım becerilere ihtiyaç duyar. Paylaşmak, başkalarının varlığını kabul etmek ve saygı göstermek, yardımlaşmak insana özgüdür; fakat bu becerilerin gelişmesi için insanlarla etkileşim içinde olunması gerekir. Bir çocuğun okulu sevebilmesi için oynadığı, yardım aldığı, paylaşımda bulunduğu arkadaşlarının olması çok önemlidir.

Arkadaşlık ilişkileri, gençlik dönemindeki çocuklar için çok daha önemlidir. Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine geçiş sürecinde arkadaşlarla olan sosyal paylaşımlar çok daha artmaktadır. Bu dönemde çocuğun hayatındaki anne-babanın yeri biraz değişerek arkadaşlar bu değişime katılırlar. Hemen hemen her çocuk arkadaşlık ilişkilerinde sorunlar yaşar. Bu sorunlarla başa çıkması aynı zamanda yetişkinlik döneminde karşılaşacağı sorunlarla baş etmesine fayda sağlar.

Arkadaşlarca beğenilmek, onaylanmak çocuğun olumlu benlik algısının gelişmesine yardımcı olur. Arkadaşlık ilişkileri;  çocuğun işbirliği ve takım ruhunu öğrenmesini sağlar. Eşitlik, adalet, sadakat, cesaret gibi duygularını besler.

Eğer çocuğunuz onaylamadığınız biriyle arkadaşlık ediyorsa hemen tepki gösterip yasaklar koymanın yerine, kendi kendine yaşayarak öğrenmesine fırsat vererek sosyal becerilerinin gelişmesini sağlayın. Arkadaşlıktan dolayı yaşadığınız kaygıyı çocuğunuza anlatarak başka bir oyun arkadaşı edinmesine yardımcı olabilirsiniz. Ve en önemlisi arkadaşlık konusunda çocuğunuza  iyi bir model olmalısınız.

Balkaya Okulları Rehber Öğretmeni ve Psikolog

Merve Beyhan