Haberler

4 VE 5 YAŞ ÇOCUKLARDA GELİŞİM DÖNEMLERİ

children

Gelişim dönemi, bebeğin anne karnındayken başlayan ve bir ömür devam eden fiziksel, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri içine alan bir süreçtir.  Bir gelişim dönemi bitince diğer gelişim dönemi başlar. Çocuklar bu gelişim dönemlerini takip eder. Bu noktada önemli olan çocukların gelişim dönemlerini eksiksiz ve o gelişim döneminin getirdiği özellikleri yapmasıdır. Unutulmamalıdır ki; her çocuğun hızı, zamanlaması birbirinden farklılık göstermektedir. Bu noktada ailelerin kendi çocuklarıyla diğer çocukları kıyaslamaması çocuğun psikolojisi açısından olumlu olacaktır. Ailelerin çocuklara hata yapma hakkı tanıması ve çocukların yapabileceği şeyleri onların yapmasına izin vermesi çocuğu her anlamda geliştirici olacaktır. Çocuklarda gelişim özelliklerine yakından baktığımız zaman şunlar öne çıkmaktadır;

4 yaş

Zıplama, tırmanma, koşma gibi yetileri artar. Yemeğini kendi yiyebilir. Tuvalet sonrası temizlikte zorluk yaşayabilir. Kıyafetlerini kendi giyme ve çıkarmada yeterli olmayabilir. Bildiği nesnelerin resmini düzgün olmasa da çizebilir. Sakarlıklar yapabilir.  Çok meraklıdır. Sınırları öğrenebilmek için çok soru sorabilir ve sürekli ‘’neden’’ diye sorar. 10 sayısına kadar sayabilir. Hayal gücü gelişmiştir. Hayal ile gerçeği ayırt etmeye artık başlamıştır. Yardım olmadan oyuncaklarını toplamaya başlar. Drama yapabilir. 4-5 kelimelik cümleler kurabilir. Yaşadığı bir olayı hayal gücünü de katarak anlatabilir ve daha anlamlı cümleler de kurabilir. Sosyallikten keyif alır. Grup aktivitelerine katılır.  Arkadaşlarıyla oyun oynamayı sever. Yetişkinlerin her hangi bir olaya karşı tutumunu taklit eder. Dikkat süreleri çok kısadır. El becerileri gelişmeye başlamıştır. Şaka yapmaktan keyif alır.  4 yaş çocukları genelde yetişkin otoritesini kabul etmek yerine kendi otoritesini oturtmaya çalışır. Daha bağımsız olmaya çalışır. Bazen tüm ilgiyi çekebilmek için bebek gibi davranabilir. Cinsel kimlik rollerini öğrenmeye başlar.

5 yaş

Kendi kendine yetme noktasında çok gelişmiştir. Sosyal ve kendinden emindirler. Düzenli cümleler kurabilir. Kasları oldukça gelişmiş ve bedeni üzerinde ki hakimiyeti artmıştır. Zaman kavramında ciddi gelişmeler gözlenir. Kendi adını yazabilir ve gördüğünde tanıyabilir. Dikkat süresi artmış ancak yetişkin bir bireye göre oldukça kısadır. Makasla bir cismi kesip sonrasında yapıştırabilir. Harf ve sayıları ters yazabilir. Çok konuşup çok soru sorabilir. Neden sonuç ilişkisini kurabilir. Renkleri isimlendirebilir. Daire, üçgen, kare gibi resimleri çizebilir. 1’den 20’ye kadar sayabilir. Tek başına bir etkinliği 30 dakikaya kadar sürdürebilir. Girişkendir. Gruptayken sıra olma bilinci gelişmiştir. Yarışmacıdır. Rekabetten keyif alır. Duygularını daha net dile getirebilir. 6-7 kelimelik cümleler kurabilir. Dil kurallarına daha uygun konuşabilir. Dinlediklerini eyleme dönüştürmede başarılıdır. Elini yüzünü yıkar, dişlerini fırçalar, kıyafetlerini giyebilir. Tuvaletini yapıp sifonu çekebilir.  Olayları detaylı ve oluş sırasına göre anlatabilirler.  Cinsel kimlik ve cinsiyet rollerini daha iyi tanıyabilirler.

Samet AKGÜN

PSİKOLOG